روش‌های نگهداری از فرش‌های دستباف خانه دیدار

پشم دستریس و رنگرزی گیاهی، دو مشخصه اصلی دستبافته‌های خانه دیدار است که مرغوب‌ترین مواد اولیه برای تولید قالی و گلیم محسوب می‌شوند. از ویژگی‌های بارز این مواد اولیه می‌توان به مانایی و دوام آن‌ها اشاره کرد. تمامی قالی‌های پر آوازه‌ای که در معتبرترین موزه‌های جهان موجب فخر این سرزمین هستند و قدمتی بیش از ۲۰۰ سال دارند، همه از همین مواد اولیه بافته شده‌اند. قالی‌ای که شما انتخاب کرده‌اید نیز با اندکی توجه و هوشمندی در مراقبت پتانسیل این را دارد که عمری بسیار طولانی را در عین سلامت داشته باشد. 
 

روش صحیح جارو کشی فرش

وجود گرد و غبار در درون الیاف فرش می‌تواند در بلند مدت به فرش شما آسیب بزند. از طرفی افراط در جاروکشی و نظافت مداوم فرش نیز برای طول عمر آن مضر است. توصیه ما به شما این است که تعادل را در جاروکشی فرش رعایت فرمایید.

در زمان استفاده از جاروبرقی لطفا فقط در جهت خواب فرش جاروکشی را انجام دهید.

بعد از مدتی پشت و زیر فرش را هم جارو بکشید تا از نبود گرد و غبار در آن محدوده مطمئن شوید.

روش صحیح انبار کردن فرش برای مدت طولانی

باید توجه داشته باشیم که مواد اولیه ارگانیک مانند یک موجود زنده هستند. این موجود زنده برای ادامه حیات خود نیاز به نور و جریان هوا دارد و رطوبت مداوم به آن آسیب می‌زند. اگر قصد دارید برای مدت طولانی از فرش خود استفاده نکنید لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  ۱. لطفا فرش خود را لول کنید.

  ۲. فرش را در کیسه‌ای پارچه‌ای قرار دهید تا الیاف فرش به اندازه کافی توان تنفس داشته باشند.

  ۳. توجه داشته باشید که فضای نگهداری فرش مرطوب نباشد.

  ۴. هر از گاهی فرش خود را باز کنید تا هوا و نور لازم به آن برسد. جاروکشی فرش باعث می‌شود موجودات زنده احتمالی از جسم فرش خارج شوند.


حوادثی که ممکن است برای فرش شما اتفاق بیفتد:

- اگر الیاف فرش به ادرار کودکان و یا حیوانات خانگی شما آغشته شد، ابتدا سعی کنید مایع ادرار را فورا از جسم فرش خارج کنید و سپس فرش خود را به خانه دیدار بسپارید.  اگر خودتان تصمیم دارید که آن تکه از فرش را بشویید، ظرفی در زیر قسمت آسیب دیده قرار دهید و تنها با آب ولرم به آرامی آن محل را شستشو دهید. سپس پایه‌ای در زیر فرش قرار دهید تا با جریان هوای مناسب فرش شما کاملا خشک شود.

- ممکن است برای تاسیسات خانه شما مشکلی پیش آید و فرش شما غرق در آب شود. در این صورت بهتر است فرش خود را تا نکنید و در همان حالت مقدار قابل توجهی نمک روی آن بپاشید تا آب اضافی فرش را جذب کند. بعد از آن حتما با خانه دیدار تماس بگیرید تا اقدامات لازم صورت پذیرد.

- اگر طی حادثه‌ای تکه‌ ای از فرش شما به لاک، مواد رنگی، مواد غذایی و ... آغشته شد، به سرعت ماده رنگی را تا حد ممکن از روی فرش بدارید و باقی کار را فورا به خانه دیدار بسپارید تا متخصصین ما مشکل فرش شما را حل کنند.راهکارهای حفاظت از ریشه‌های فرش

حفاظت از ریشه‌های فرش همیشه دغدغه اصلی اهالی خانه است. برخی برای حفاظت از آن‌ها از چسب‌های پلاستیکی استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود هوای کافی به ریشه‌های فرش شما نرسد و به سرعت دچار پوسیدگی شوند. ما معتقدیم که ریشه‌ها بخشی از زیبایی فرش شما هستند. از دیدن آن‌ها لذت ببرید و در زمان نیاز اقدام به نظافت آن‌ها نمایید.


شستشوی فرش

شستشو و به طور کلی خدمات فرش یک حرفه بسیار تخصصی است که در حفظ و طول عمر فرش شما کاملا تاثیر دارد. توصیه ما به شما این است که هرگز اقدام به شستشوی فرش در منزل نکنید و برای نگهداری بهتر از فرش ارزشمندتان، این کار را به دست متخصصین این حوزه بسپارید.

اساسا فرش‌های خانه دیدار به دلیل استفاده از مواد اولیه ارگانیک و با کیفیت، کثیفی را کمتر به خود جذب می‌کنند و به راحتی تمیز می‌شوند. پس فرش شما نیاز به شستشوی مداوم ندارد. اگر پس از مدتی استفاده، فرش شما نیاز به شستشو پیدا کرد، از سرویس‌های خانه دیدار استفاده کنید و فرش خود را با آرامش خاطر و با بالاترین کیفیت بشویید.


فرشی که خریداری کرده‌اید یکی از
باکیفیت‌ترین قالی‌های اصیل ایرانی است.

خانه دیدار در حفظ و نگهداری این اثر ارزشمند همراه شما خواهد بود.